Чи стане школам краще?

03 ноября 2011, 19:30
 Общество Источник: Сельские вести (Украина)

Двадцять восьмого жовтня в Києві відбувся ІІІ Всеукраїнський з'їзд працівників освіти. Як підняти престиж роботи вчителя та поліпшити якість шкільної освіти в цілому? Зрештою, на яких принципах має базуватися нова Національна стратегія розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки та проект нової редакції закону "Про вищу освіту"? Ці питання стали наріжними на з'їзді.

ОСОБЛИВО гострі дискусії розгорнулися навколо Національної стратегії розвитку освіти в Україні на найближче десятиліття. Міністерство освіти оприлюднило цей документ для обговорення всього за 18 днів до зібрання. Ще тоді він викликав неоднозначну реакцію серед педагогів, які критикували його за "надлишкову узагальненість задекларованих цілей". Тож учителі на з'їзді внесли до нього чимало пропозицій, відтак Національну стратегію розвитку освіти в Україні таки було схвалено.

А що очікує на самих педагогів та школи вже найближчим часом? У своєму виступі на з'їзді Прем'єр-міністр України Микола Азаров пообіцяв, що впродовж трьох-п'яти років держкоштом буде відремонтовано всі школи та під'їзні дороги до них. Сільських дітей забезпечать автобусним підвезенням, а молодих педагогів, які приїжджатимуть за призначенням у регіони, - гідним безоплатним житлом. Зокрема, він висловився так:

- Держава не може виділити достатньо коштів, щоб протягом одного року розв'язати всі ці проблеми. Але якщо правильно спланувати, то впродовж трьох-п'яти років ми їх вирішимо.

Запам'ятаймо ці слова очільника уряду. Як і його запевнення у тому, що освітянам піднімуть заробітні плати. М. Азаров нагадав, що й цього року це вже відбулося:

- 2011-й ми завершуємо зростанням економіки, тож цього року вже п'ять разів піднімали заробітну плату. На "трішки", але піднімали і продовжуватимемо це робити.

Щоправда, згадка про цьогорічне збільшення зарплатні вчителям викликала в учасників з'їзду більше сміху, ніж гордості. Але це так, між іншим. Хочеться сподіватися, що наступного року гаманці викладачів таки потовщають, і не лише "навздогін"інфляції.

Також упродовж двох наступних років місцева влада і шкільні адміністрації мають забезпечити свої навчальні заклади внутрішніми туалетами та іншими зручностями, а якщо ні, то, пообіцяв прем'єр, недбайливців звільнятимуть:

- Через два роки, якщо необлаштовані школи ще залишаться, - не буде там директора, не буде заврайоно, і я думаю, що в міністерстві також будуть зроблені висновки.

Також, за новою стратегією на 2012-2021 роки, влада обіцяє відновлення роботи закритих раніше дитячих садків з тим, щоб вони могли забезпечити стовідсоткове охоплення дошкільним вихованням усіх дітей, які досягли п'ятирічного віку. Проте оптимізація мережі загальноосвітніх, професійно- технічних та вищих навчальних закладів триватиме відповідно до демографічних та економічних показників. Отже, на відкриття нових шкіл у малонаселених пунктах годі сподіватися...

Уже найближчим часом обіцяють забезпечити всі сільські школи новим технічним обладнанням, комп'ютерними класами та під'єднанням до всесвітньої мережі.

Що стосується безпосередньо навчальних програм, то буде запроваджено більш раннє вивчення іноземної мови та інформатики. Водночас відбудеться скорочення кількості обов'язкових предметів і профілів у старшій школі. Натомість збільшать руховий режим учнів до 12 годин на тиждень за рахунок додавання уроків фізичної культури, розвитку спортивно-масової та фізкультурно-оздоровчої роботи. Вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації будуть працювати за двома системами: академічній (на основі бакалаврських програм) та професійній (базуючись на замовленні роботодавців). Усі педагогічні училища та технікуми планується реорганізувати у коледжі, які відповідно будуть діяти як структурні підрозділи університетів або самостійні виші.

Забезпечити сільські школи необхідними фахівцями збираються за рахунок збільшення до 50 відсотків цільового прийому на педагогічні спеціальності саме сільської молоді, але з урахуванням регіональних потреб.

Кожний навчальний заклад залежно від кількості учнів буде забезпечений, як мінімум, одним психологом та соціальним педагогом. А контроль та спостереження за учнями під час їхнього перебування в шкільних закладах буде посилено з допомогою інформаційної системи "Карта учня".

Реформування зачепить і бібліотечну справу: книгозбірні стануть доступними в мережі Інтернет, що сприятиме розвитку та спрощенню дистанційного навчання.

На зібранні був оприлюднений іще один документ, якому, однак, не судилося бути прийнятим, - "Етичний кодекс українського вчителя". Уклали його фахівці Національної комісії з питань захисту суспільної моралі. За дотриманням вчителями встановлених правил має стежити спеціально створена при кожній школі комісія педагогічної етики. Проте за два дні до з'їзду Дмитро Табачник вирішив поки що не виносити документ на голосування, а лише анонсувати його, оскільки ідея контролю за освітянами спричинила велике обурення останніх.

Так, наприклад, за нормами етичного кодексу, особи, які дозволяють собі алкоголь або тютюнопаління, не можуть називатися вчителями. А статтею 29-ю кодексу - "Оплата праці вчителя" - передбачено, що зарплатня буде залежати від якості виконуваної педагогом роботи. Також у кодексі є правила, які, на думку педагогів, є втручанням у їх особисте життя, бо контролюють позашкільний час викладача.

А чи стане освітянам та учням жити краще за схваленою з'їздом стратегією, покаже час...

Наталія ГУБА.