Чи можна подерибанити... фракцію Януковича -- експерти

06 апреля 2006%, 13:33
 НП Источник: Експрес Персоны: Тимошенко Ю. В.

5 квітня народний депутат, член "Народного Союзу "Наша Україна" Михайло Поживанов заявив, що в "помаранчеву" коаліцію у складі НСНУ, БЮТ та СПУ можуть в індивідуальному порядку увійти 30-40 представників крупного бізнесу, які пройшли до парламенту за списком Партії регіонів...

У зв▒язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: "Чи можливий варіант "помаранчевої" коаліції за участі частини депутатів від Партії регіонів?"

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби "Український барометр"):

└Да, я думаю, что это тоже выход из положения. Но это не должно выглядеть как господство финансово-промышленных и олигархических группировок, которые стоят за БЮТ, в варианте - "старший и младший партнеры". Это должно быть паритетное соглашение, при котором все участники такой коалиции будут заинтересованы в длительном выполнении достигнутого соглашения. Другой вариант, когда БЮТ назначает "старших" и "младших", какими благими намерениями не руководствовались архитекторы такой стратегии, это не приведет к желанной, долгосрочной и справедливой коалиции".

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

└Хоча в українському парламенті теоретично й можливі будь-які карколомні комбінації по типу акробатичного цирку-шапіто, але на практиці перші півроку партії будуть намагатися демонструвати внутрішню дисципліну. Щодо можливості відходу від Партії Регіонів великої групи депутатів, то я на місці нашоукраїнців на це б не дуже покладався. По-перше, це було б поверненням до політики кучмізму, коли в парламенті більшість сколочувалася в неполітичний спосіб (а фінансовим або адміністративним тиском). А по-друге, Партія регіонів поки що виглядає достатнім монолітом і є великі сумніви, що вона готова до "саморозпаду".

А от десь приблизно через півроку (або під час формування наступної, другої, коаліції), коли бізнес у кожній із політичній сил почне все більше виходити на перші ролі, стануть можливі різні пертурбації. Але й тоді більш придатними для процесу виходу з фракції (або "неконсолідованого голосування") виглядають фракції "Нашої України" та БЮТ, а не Партія Регіонів".

Володимир МАЛИНКОВИЧ (директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень):

└Я думаю, что принципы должны быть другими, не такие как сказал Поживанов. Я за то, что коалиционное правительство должно включать и представителей Партии регионов, но не как представителей крупного бизнеса, а именно как политической силы, за которой стоит достаточно большой процент избирателей. Так что я -- за большую коалицию с участием Партии регионов и "оранжевых", но не за договоренность бизнеса за спиной населения. Речь идет не о привлечении бизнеса, а о привлечении той части населения, которая голосовала за Партию регионов. Нельзя это сводить к сепаратным переговорам с бизнесом".

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"):

└По-перше, в принципі, я думаю, цю ідею не можна виключати, тому що, наскільки я зрозумів, є підстави стосовно індивідуального членства за новим регламентом. По-друге, це розширення формату коаліції: залучення, скажімо так, конструктивної частини Партії регіонів до співпраці з цією коаліцією. Тому, я думаю, що цю ідею потрібно розглядати, обговорювати й, можливо, включати до комплексу переговорного процесу.

Інша річ - є структурне протиріччя: якщо Партія регіонів залишається в опозиції, а частина її фактично іде до уряду, або до співпраці з парламентсько-урядовою коаліцією, то тут виникає структурно-логічне порушення політичної відповідальності, -- як у представників опозиційних політичних сил, так і в представників політичних сил, які взяли на себе відповідальність за діяльність уряду. І тому тут або треба фактично розділятись в межах Партії регіонів, або все ж таки діяти за політичною логікою.

Але як попередній буферний варіант, я думаю, що в принципі це можливо, у всякому разі я б це не заперечував, а розглядав, як певний варіант політичного компромісу".

Дмитро ВИДРІН (директор Європейського інституту інтеграцій та розвитку):

└Я верю в коалиции, которые создают политики, но не верю в политические коалиции, которые создают бизнесмены. Это уже называется не политической коалицией, а совсем по-другому: бизнес-сговор, бизнес-монополия, бизнес-картель. Вот бизнес-картель - это самое верное название. Поэтому, пока Тимошенко будет возглавлять политическую коалицию, она никогда не допустит, чтобы та превращались в бизнес-картель, с кем бы она не создавалась".

Микола МИХАЛЬЧЕНКО (президент Української Академії політичних наук):

└Теоретично це неможливо, а практично - можливо. Тобто, вони не увійдуть у коаліцію, не від▒єднаються від Партії регіонів, але, за домовленістю з керівництвом фракції Партії регіонів у парламенті будуть голосувати за пропозиції "помаранчевої" коаліції.

Тут дуже проста річ: великий бізнес ніколи не може дозволити собі бути опозицією до влади, тому він може бути напівопозицією на словах, а на ділі, безумовно, він буде підтримувати ініціативи влади до того часу, поки не побачить, що ця влада захиталася й можна її змінити".

Источник: Експрес