Головний принцип будь-якої коаліції -- дерибан?

30 марта 2006%, 14:02
 НП Источник: Експрес Персоны: Тимошенко Ю. В., Ющенко В. А.

Політради "Нашої України" й Соцпартії висловилися за підписання меморандуму про створення демократичної коаліції у складі "Нашої України", Соціалістичної партії та Блоку Юлії Тимошенко. У зв▒язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: "На яких умовах буде створена коаліція демократичних сил?"

Дмитро ВИДРІН (директор Європейського інституту інтеграцій та розвитку):

└Поскольку Тимошенко любит, когда соблюдаются договоренности, то, видимо, на тех условиях, которые выдвигались месяц тому назад. Я думаю, что Юлия Владимировна с удовольствием поддержит эти условия, главным из которых является то, что партия, набравшая внутри демократической коалиции максимальное количество голосов, выдвигает премьера и фактически формирует Кабинет Министров".

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

└Помаранчева коаліція може бути створена лише на чолі з прем▓єром Юлією Тимошенко. Іншого прем▓єра в помаранчевій коаліції на сьогодні бути не може.

Решту посад будуть ділити натхненно й довго. Формула, за якою заповнюються посади у варіанті Мороза, надає переваги мінорітаріям, в даному випадку СПУ. Хоча СПУ й набрало менше голосів, аніж на попередніх парламентських виборах, тим не менш, вона може збільшувати свої вимоги, бо без цієї партії голосів у помаранчевої коаліції буде недостатньо.

Найважче підійти до принципу розподілу посад "Нашій Україні". По-перше, в "Нашій Україні" ще не всі впевненні, що слід утворювати коаліцію з БЮТ, а не з Партією Регіонів, а по-друге, через те, що при будь-якій коаліції, "Нашій Україні" доведеться розпрощатися зі значною кількістю посад, які нині обіймають її висуванці.

Ідеологічна ж частина меморандумів більше пишеться для населення, щоби позбутися закидів у відвертому "дерибані портфелів"".

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби "Український барометр"):

└Я думаю, что само название "коалиция демократических сил", говорит о том, что ее авторы сильно удивлены результатом и не знают как быть в возникшей политической ситуации. Как только в Украине я слышу что-то о союзе демократических сил, сразу становится ясно, что политики, составляющие ее, не знают, что делать, они озадачены, встревожены и не знают в какую сторону двигаться. Поэтому, такое же отношение нужно иметь и к этому документу в целом.

Ни о какой демократической коалиции не идет речь, нужно исходить из главного принципа парламентаризма - принципа пропорциональности, который снимает этакие внутриполитические деления для того, чтобы все-таки представить все возможные политические группы в Верховной Раде. Поэтому, я думаю, что это только начало процесса различных моделей создания коалиции, это странный способ прикрыть ту неуверенность в себе, которая очень характерна сейчас для всех, кто прошел в парламент".

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

└Я думаю, що під цим меморандумом в тому вигляді, в якому він є, навряд чи підпишеться "Наша Україна". Для Юлії Тимошенко там дечого не вистачає: вона говорить, припустимо, що хоче мати одне із силових відомств (мається на увазі прокуратура, СБУ, МВС). У меморандумі є досить дивний механізм отримання посад, про який, до речі, говорив ще Турчинов. Мені видається, що з цим механізмом не погодиться Ющенко та його команда. У меморандумі чітко записано, що виключається будь-яке вето, але це, на мою думку, неприйнятна практика - я не знаю, де вона взагалі використовується. Якщо ви створюєте коаліцію, то ви маєте якось рахуватися з консенсусним принципом, особливо в деяких речах. Якщо якусь кандидатуру (виключаючи, мабуть, прем▓єра) не сприймають два партнери, то повинна бути можливість зняти цю людину з посади.

А так, загалом меморандум такий, що будь-хто може його підписати, навіть Партія регіонів - там нема нічого неприйнятного для них. Але там відсутнє дещо, без чого не погодиться підписати Юлія Тимошенко, наприклад, жорсткі зобов▓язання повернути вкрадені підприємства.

Отже, це варіант Мороза, вигідний для самого Мороза. Поки що його можна розглядати як пропозицію для обговорення й удосконалення".

Микола МИХАЛЬЧЕНКО (президент Української Академії політичних наук):

└На 60% - на умовах Юлії Тимошенко і по 20% - "Нашої України" та соціалістів, тому що все ж таки домінантою цієї коаліції, якщо вона відбудеться, виступає Тимошенко, і вона перспективна в тому відношенні, що в неї ореол майже-переможниці. Так, загалом перемогли Регіони, але в "помаранчевому" таборі перемогла вона, а тому має можливість диктувати свої умови".

Володимир ПОЛОХАЛО (керівник проекту "Політична думка"):

└Я думаю, що основною умовою може бути орієнтація на демократичні цінності. І політики сьогодні не можуть не зважати на волевиявлення громадян і на те, що громадяни дуже чітко позиціонують ті чи інші політичні сили, а це означає, що електорат трьох політичних сил - БЮТ, "Нашої України" і соціалістів - на 90% орієнтується на демократичні цінності й стандарти. Саме це є концептуальною й визначальною засадою створення такої коаліції.

Наступна засада - це консенсус в розумінні національних інтересів, і консенсус з точки зору стратегії розвитку країни, базових орієнтирів розвитку держави й суспільства. Якщо буде щось інше взято за орієнтири (маю на увазі інтереси корпорацій, певних осіб, кланів, що менш вірогідно), то це призведе до втрати легітимності такої коаліції. А ця коаліція за всю політичну історію України, якщо вона створиться, а для цього є всі шанси, може попри різні пророкування бути найбільш стабільною й усталеною, через те, що це перша коаліція в умовах парламентсько-президентської республіки.

Отже, не воля Президента, не тільки його одне бажання, а насамперед політичні сили, які створять коаліцію, мають сьогодні по суті карт-бланш. За традицією й через те, що Ющенко є лідером "Нашої України", звісно, відбувається консультації з Президентом. Але ці консультації вже не можуть мати характер тиску з боку Президента, оскільки створиться нова політична реальність й нові правила гри.

Отже, незважаючи на невелику перевагу Партії регіонів в кількісному арифметичному вимірі, тим не менш ми будемо бачити потужну й легітимну коаліцію. Легітимну не тільки з точки зору процедур демократії, а й з точки зору підтримки такої коаліції більшістю помаранчевого електорату, який хотів би бачити саме такий формат коаліції, голосуючи і за БЮТ, і за СПУ, і за "Нашу Україну". Тому в цьому контексті будь-які протидії, будь-які спроби затягнути її створення, безперечно будуть сприйматися негативно тими, хто голосував за ці політичні сили"".

Источник: Експрес