Рішення ціною розколу?

14 июля 2004, 12:05
 ЧП Источник: UA TODAY Персоны: Кучма Л. Д., Ющенко В. А.

Ще не так давно лідер Народно-демократичної партії Валерій Пустовойтенко гучно заявляв про участь його партії у виборах президента 2004 року. Але партійний з▓їзд, який відбувся 10 липня, ухвалив рішення про рішення про висунення нинішнього прем▓єр-міністра Віктора Януковича кандидатом у президенти від НДП. Щоправда, все відбувалося не так гладко, як подібні форуми інших провладних партій. Проте, рішення прийнято - НДП стала однією з понад 20 партій і партійок, які підтримали Януковича. Що це дає Пустовойтенку та його дітищу?

Зрозуміло, що всі його заяви про "вільне плавання" у передвиборчій боротьбі з самого початку не означали, що Пустовойтенко претендує поборотися за перемогу у боротьбі за найвище президентську крісло. Ніяких сподівань на позитивний результат не було ані в самого Пустовойтенка, ані у його соратників, які підтримували його у цьому прагненні. Проте, мотивація таких заяв була зрозумілою - колись потужна провладна партія, яка ще подекуди на регіональному рівні (чого не скажеш про центральний) зберегла вплив та структури, могла б таким чином отримати шанс на виживання, зберегти структури і підготуватися до парламентських виборів-2006. Саме про це й заявляв лідер НДП в свій час. Крім того, одразу після оголошення Віктора Януковича єдиним кандидатом від більшості саме Пустовойтенко разом із своїм колегою Кінахом вчинили демарш. Обидва політики не підтримали Віктора Януковича, посилаючись на відсутність рішень відповідних органів своїх партій та політичних домовленостей. "Я переконаний, що партія, у лавах котрої перебувають близько 300 тисяч партійців, має право обирати свій шлях, а також випробувати власні сили у президентських перегонах. Обіцянок підтримувати іншого кандидата я не давав", - заявив В. Пустовойтенко. Поведінка екс-прем▓єра за останні кілька місяців таки наводила на думку про остаточне рішення Валерія Павловича позмагатися на перегонах-2004.

Перед з`їздом 539 із 672 райорганізацій НДП підтримали Пустовойтенка. Потім відбулася низка обласних конференцій, і тут також більшість областей - 15 - виступила за Пустовойтенка. Дев`ять підтримали неназваного кандидата від виборчої коаліції демократичних сил (це міг бути і Ющенко, і Кінах, і Янукович). Всього лише два обласні комітети НДП висунули Януковича. А Дніпропетровська організація висунула Кучму, а в разі його відмови - чинного прем`єра.

Однак попри очевидне небажання підтримувати Януковича НДП ухвалила саме таке рішення. Проти цього виступили 3 делегати, утримались 13. У постанові з`їзду НДП зазначається, що на підтримку Януковича буде створено блок партій "Разом заради майбутнього". З`їзд рекомендував затвердити керівником координаційного органу координаційної ради цього блоку Валерія Пустовойтенка.

Якщо попередні кроки Пустовойтенка більшість політиків та експерти аналізували як спробу виторгувати собі "місце під сонцем", то що ж дає нинішній крок екс-прем▓єру?

Перший дзвіночок уже є - це, фактично, загроза розколу у самій партії. На з▓їзді було оголошено про створення у складі НДП "Демократичної платформи", яка виступає проти позиції керівників партії щодо виборів президента. Про створення "Демократичної платформи" оголосив член фракції народних демократів у парламенті Сергій Шевчук. За його словами, крім нього до "Демплатформи" увійшли депутати Зарубінський, Кафарський, Олуйко, а також члени партії Соболєв, Удовиченко та Яцик. Як сказав Шевчук, "утворення "Демплатформи" - реакція на непослідовність рішень керівництва НДП щодо участі у виборах президента".

Цей дзвіночок для Пустовойтенка має бути досить тривожним. Позиції його у партії не достатньо стабільні, щоб наживати собі ще якихось внутрішньопартійних супротивників. Та й така ситуація у партії не може позитивно вплинути на її розвиток та підготовку до наступних парламентських виборів.

Якщо відкинути внутрішньопартійний аспект - то очевидним є й те, що це рішення навряд чи покращить позиції НДП на партійній карті України. Якщо при самостійній участі народних демократів у вборах можна було б розраховувати на якійсь домовленості з фаворитами кампанії, то тепер НДП стала одна з багатьох партій і партійок, які тихенько йтимуть у одній ватазі, очолюваній прем▓єром. Присутність прізвища Пустовойтенка у передвиборчому бюлетені у будь-якому випадку підпсовувала би загальну легенду про єдиного кандидата від влади, тому з ним не могли б не рахуватися. Зараз Валерій Павлович втратив цей важіль, проте... отримав посаду керівника координаційного органу координаційної ради блоку "Разом заради майбутнього". Але чи дасть ця посада йому вплив - викликає неабиякі сумніви. Очевидно одне - грати першу скрипку у цьому передвиборчому оркестрі "двічі народним" ніхто не дасть.

Олена Медведєва, Uatoday.Net

Источник: UA TODAY