А ви за кого: Руслану, Ротару, Кличка чи Табачника?

20 декабря 2005%, 12:47
 НП Источник: Експрес Персоны: Кучма Л. Д., Порошенко П. А., Тимошенко Ю. В., Ющенко В. А.

У перших п▒ятірках списків блоку НСНУ та "Народного блоку Литвина" затверджені дві відомі співачки: Руслана Лижичко й Софія Ротару. У зв▒язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням:"Для чого політики залучають до партійних списків зірок естради?"

Дмитро ВИДРІН (директор Європейського інституту інтеграцій та розвитку):

└Я бы переформулировал вопрос: не для чего, а почему? Дело в том, что часто все делается в автоматическом режиме, где главную роль играют еще советские традиции. Так вот, список НСНУ, как и список Литвина, создан чисто по "совковой" схеме, а согласно ей, первые места обязательно занимали известные певицы и космонавты, писатели и герои страны. Поскольку у нас певиц больше, чем космонавтов и героев, то их хватило на номенклатурные списки. Поэтому список Литвина и НСНУ сформирован по номенклатурному принципу, который я называю пафосно-олигархическим: первая пятерка создается в пафосном стиле (певцы, герои и писатели), а остальная часть создается по олигархическому принципу (включаются, например, такие люди, как Жвания, Порошенко или Третяков). Поэтому пафосная часть списка служит для камуфляжа олигархической части списка".

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

└Перший аспект: Українські політики (незалежно від політичної орієнтації) страшенно бояться конкуренції, тому заради власного тихого сну партійним босам вигідніше тягнути до парламенту шоу-гьорлз та шоу-бойз. "Маскультизація" політики далі помітніша. Окрім Руслани та Ротару, до парламенту можуть потрапити футболіст Олег Блохін, баскетболіст Олександр Волков, боксер Віталій Кличко, акордеоніст Ян Табачник. Окрім високого сценічного або спортивного іміджу, важко говорити про їхні політичні переконання. Натомість, за їхніми спинами, користуючись НЕ-політичною популярністю серед населення "сірим" політикам легше займатися своїми справами.

Другий аспект: партії вкотре засвідчують, що вони збираються займатися фальсифікаціями всередині Верховної Ради. Згідно з Конституцією, голосувати в залі має безпосередньо кожен депутат. Натомість в українському парламенті серед усіх фракцій поширене незаконне голосування чужими картками. Сумнівно, що, наприклад, Руслана, наважиться протягом п▓яти років відмовлятися від гастролей заради голосування у Верховній Раді. А значить, хтось сподівається на голосування її карткою. Значить, хтось знову сподівається на беззаконня".

Олександр ЛИТВИНЕНКО (провідний експерт політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова):

└Я думаю, що ті, хто формує першу п▒ятірку, - це один із брендів блоку або партії, який повинен мати не стільки професійні якості, скільки атрактивні. Але мені це видається сумнівним, тому що згідно з результатами соціологічного дослідження, все таки серед мотивацій, за якими виборці збираються голосувати, переважають смислові мотивації: відповідність програми партії чи блоку ідейно-політичним напрямкам, яким симпатизують виборці. Такі речі, як прізвища лідера парті та персоналії, знаходяться на задніх позиціях. Крім того є досвід, коли включали до списків відомих спортсменів, співаків, але мені здається, що ККД був не дуже високий. Усе таки парламент в тому форматі, який буде після цих виборів, повинен бути, перш за все, професійним, і, по-друге, повинен мати відомі імена в інших неполітичних галузях".

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби "Український барометр"):

└Во-первых, это общемировая тенденция. Если вы обратите внимание на самую передовую демократическую страну мира - Соединенные Штаты, то они берут вообще третерозрядных актеров и делают из них губернаторов штатов, и президентов.

Но в нашем случае все гораздо хуже. Это результат того, что в течение последних пяти лет украинская политика держалась исключительно на персонах: Ющенко, Тимошенко, Мороз и Кучма. И сейчас вхождение представителей массовой культуры и эстрады - доказательство того, что ведущие политические силы не имеют четких идеологических ответов, которые бы позволили населению их различать. Поэтому они предпочитают активно использовать персональную составляющую.

Во-вторых, чувствуется сильное влияние политтехнологов в штабах политических сил, которым гораздо проще работать с актерами, писателями, композиторами, музыкантами и космонавтами, чем с политиками, которые являются тяжелым материалом для политического продвижения".

Володимир ФЕСЕНКО (голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"):

└Я думаю, що тут працює певна політична й політикотехнологічна традиція. Вважається, що залучення естрадних зірок сприятиме, з одного боку, пом▒якшенню політичного іміджу, щоб він не був суто партійним, а мав більш широкий, суспільний контекст. А з іншого боку, вважається, що популярність цих зірок може додати голосів на виборах. Хоча, на мій погляд, значення саме цього чинника значно перебільшується, і якщо звернути увагу не лише на український досвід, то ми побачимо, що це, в принципі, не додає багато голосів, а іноді не сприяє навіть подоланню виборчого бар▒єру".

Володимир МАЛЕНКОВИЧ (директор Українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень):

└Я думаю, что это банкротство наших политиков: они берут на первые места популярных людей независимо от того, какой позитивный вклад нужно получить от них в парламенте. Это касается практически всех партий, в том числе и "Нашей Украины", где на ряду с Русланой есть еще и Ольга Герасемьюк, которая "выжимает плач из людей", но никак не является специалистом в законодательстве. Это же касается и многих других групп, в частности, партии "Реформы и порядок", которая поставила Кличко впереди профессионального экономиста и политика - Пинзеныка. Это, на мой взгляд, свидетельство того, что партии любой ценой хотят прорваться к власти и ставят просто на голый популизм, независимо от возможных результатов. В какой то мере, я думаю, это порождение Майдана: он показал людям, что можно идти на поводу у толпы, и эта ситуация тому свидетельство.

Меня удивляет при составлении списков не только это, но и тот безобразный, на мой взгляд, факт, что известные политологи находятся где-то далеко в списках. Скажем, в БЮТе Выдрин и Полохало, если не ошибаюсь, в пятом десятке - это хоть и проходное место, но я не понимаю, почему профессиональные политологи не в первой десятке. Что касается Олеся Дония, то это меня просто оскорбило, ему надо быть в первой пятерке, а его поставили на 96-ое место. Вот такая политика наших партий - популизм. Это свидетельство того, что к следующим выборам надо формировать настоящие партии, а не партии набитые певичками и боксерами".

Источник: Експрес