О. Дергачов, політолог: "Тимошенко не сприйняла спадщину від Януковича"

05 января 2008%, 08:59
 Економіка Источник: Другая сторона (Украина) Персоны: Тимошенко Ю. В.

О. Дергачов, політолог: "Тимошенко не сприйняла спадщину від Януковича"

Політична еліта України гарно відсвяткувала Новий рік. Досягнуті важливі результати формування уряду, затвердження бюджету, є перші успіхи функціонування коаліції. Але, загалом, період становлення нової влади не завершено, оскільки офіційні політичні інституції в Україні не працюють просто так, самі по собі, спираючись на Конституцію, на закони - вони потребують узгодження з інтересами провідних політичних гравців. І залишається без відповіді запитання: "Наскільки вдасться сформувати неформальну систему стосунків між провідними політичними силами?". Доведеться шукати засади стабільної взаємодії Президента і прем'єр-міністра з коаліцією, які знаходяться в одному таборі, але мають певні відмінності в баченні перспектив країни і власних політичних перспектив. Йдеться про те, наскільки можуть бути враховані помилки попереднього періоду і наскільки відповідальними і далекоглядними будуть впливові політики.

Так само не ясна і ситуація в Партії Регіонів та її реальний статус. Навряд чи ця партія може бути класичною опозицією. І, скоріш за все, ми спостерігатимемо постійний пошук якихось компромісних варіантів, які будуть віднайдені для того, аби задовольнити інтереси різних груп, партій і бізнесу, з одного боку - хоч і там є різні угруповання - і професійних політиків, з іншого.

Отже, прогнозувати на рік вперед сьогодні складно. Можна визначити порядок денний, тобто перелік тих питань, навколо яких будуть розгортатися події. Йдеться про продовження конституційної реформи, про політичну реформу, включно з питаннями місцевого самоврядування, певної децентралізації і таке інше. Але, крім того, спостерігатимемо маневри, пов'язані з наближенням президентських виборів, тому що паралельно будуть спроби перерозподілу повноважень між головою держави і головою уряду.

Я думаю, що розуміння необхідності взаємодії є більшим ніж раніше, але пропорції взаємодії і взаємної боротьби будуть такими, що ми матимемо нестабільну ситуацію. Треба думати про те, що, можливо, вона розтягнеться до чергових президентських виборів. Адже системні реформи, які підтримувались більшістю в еліті та суспільстві, сьогодні важко передбачити. Ми маємо прем'єра, який найбільшою мірою готовий до реформ, оскільки це вписується в логіку загального політичного курсу Юлії Тимошенко. Але чи зможе вона уникнути серйозного супротиву політичних конкурентів?

В Україні ще не побудовано ефективної демократичної системи, і подальші реформи відбуватимуться за умов продовження політичної боротьби. Отже, матимемо дуже насичений рік, який буде характеризуватися суперечливими процесами. Можна бути оптимістом, оскільки стабілізація того стану, який ми маємо, навряд чи когось задовольнить. Дійсно, потрібні зміни. Чи будуть вони цілеспрямованими, чи будуть вони цілком позитивними? Я вважаю, що прогнозувати на рік можна буде через 2-3 місяці, коли визначаться тенденції сьогоднішньої конфігурації влади. Врешті, Тимошенко ще не сприйняла остаточно і не оцінила ту спадщину, яку вона отримала від уряду Януковича. І це не дозволяє оцінити масштаби того протистояння, яке може виникнути. Утримаємось від конкретніших прогнозів.

Інтерв'ю взяла Олена КЛОКОЛ