Реформи, які вбивають село

18 апреля 2012, 17:49
 Экономика Источник: Сельские вести (Украина)

Леонід ЛОГВИНЕНКО.

Харківська область.

- Чого ти так надриваєшся з паливом, чоловіче добрий, адже надворі вже весна? - запитую жителя села Старовірівка Нововодолазького району Віктора Сліпчука, який на сумнозвісній "кравчучці"везе до хати дрова. Але він мовчки тягне свій вантаж. Мовляв, ця зима не остання, а наступна, може, буде ще суворішою.

Вдова офіцера-"афганця"Людмила Луньова теж непокоїться про майбутнє. Те, що її чоловік мав поранення та ордени, аж ніяк не вплинуло на розмір її пенсії. 15 років жінка каторжно пропрацювала на фермі, але й цього держава до уваги не взяла. Щоб вижити, Людмилі доводиться тримати трьох корів. А дотації, за словами Миколи Азарова, даватимуть тоді, коли поголів'я на її обійсті збільшиться до п'яти.

- Чи ж той чоловік при здоровому глузді? Це ж скільки потрібно заготувати на зиму силосу та сіна, щоб прогодувати майже череду худоби? - дивуються сусіди Луньової.

Невесело й іншому моєму співрозмовнику пану Желєзнякову, якого ми підвозимо. Минулої ночі його дружині, хворій на цукровий діабет, стало зле. Жінка впала в кому вранці, проте "швидка допомога"прибула аж увечері. А могла б і не встигнути. Тепер він квапиться на електричку, щоб провідати дружину в районній лікарні.

Поки народні та обласні депутати у теплих сесійних залах точать ляси, життя у Старовірівці невпинно "покращується"вже сьогодні.

Дільнична лікарня, яку тут збудували ще за царя і котра колись вважалася однією з найкращих в області, трохи не дожила до сторічного ювілею. Витримала революцію, громадянську війну, німецьку окупацію... Та не встояла перед азаровщиною. Згідно з рішенням влади, заклад реформовано в амбулаторію сімейного лікаря з денним стаціонаром. Тобто вдень тебе тут лікують, а спати відправляють додому. На словах усе "о'кей", а в житті? Добре, коли твій дім неподалік, а не на відстані 20 кілометрів. Проте на території Старовірівської сільради є й більш віддалені села. Спробуй щодня з Дячківки добратися до того стаціонару, коли ти хворий. Автобуси звідти не ходять, бо дорога така, що й колеса загубиш. Із цієї причини батьки відмовилися від підвезення дітей до сусідньої школи. Але ж від здоров'я не відмовишся. Словом, якщо тобі, бабцю чи тітко, здоров'я дороге, продай курку та виклич таксі.

Коли дуже зле, можна зателефонувати й на "швидку". Однак, як стверджує пан Желєзняков, їхала вона до його дружини цілісінький день. Цьому може бути кілька причин: можливо, саме не було бензину, а у хворого бракувало грошей на заправку. Чи, скажімо, карета - старенький УАЗик - поламалась. Часто трапляється, що в потрібну мить машина перебуває в одному з сіл, скажімо, Комінтернівської сільради, тобто кілометрів за двадцять від Старовірівки. А є села, що знаходяться одне від одного й за 40 кілометрів. Спробуй устигни...

До того, як влада взялася реформувати медицину, тобто до 2011 року, окрім Старовірівської дільничної лікарні, в Комінтерні діяв пункт швидкої медичної допомоги. Тепер одне авто і на Старовірівську, й на Комінтернівську дільниці. Але навіть якщо ви не помрете і вас "швидка"своєчасно доправить у Нову Водолагу, що за 33 кілометри від Старовірівки, або ви туди доберетеся вранішньою "маршруткою", то ще не факт, що вам нададуть високоякісну медичну допомогу. Бо за нинішнього фінансування вона зведена до мінімуму, а заробити в селі на дорогі ліки вдається далеко не кожному.

Справді, чи можна говорити про належну допомогу, коли у центральній районній лікарні чотири місяці не працював рентгенівський апарат? Тепер, сподіваються, запрацює: знайшовсь якийсь небідний чоловік, що купить за 20 чи 30 тисяч гривень деталь до того приладу. Хоча, як відомо, обіцяного три роки чекають...

Тим часом реформа охорони здоров'я, пілотний проект якої схвалили обласні депутати, вже крокує Слобожанщиною. Вона передбачає створення медичних округів. Кажуть, що у Валках буде перинатальний центр, який обслуговуватиме кілька районів. Уявіть собі, скільки разів можна народити, поки довезеш туди породіллю зі Старовірівки. А якщо ще й центри швидкої медичної допомоги розташовуватимуться лише у центрах медичних округів, то й померти кілька разів можна.

Висновок напрошується такий: не можна підходити з однією міркою до всіх районів. Бо якісь із них від такої реформи виграють, а якісь програють. Бюрократичні підходи в соціальній політиці призводять до знищення українського села.