Статья # 3134

22 января 2003%, 00:00
 Економіка Персоны: Кучма Л. Д., Луценко Ю. В.
(Тетяна ЧОРНОВІЛ)

Київський апеляційний суд звернувся з пропозицією підрихтувати Основний Закон країни під Григорія Зубця, точніше - під його бажання всидіти в кріслі голови цієї інституції

"Кримінальний" ПіК

ПіК уже мав клопіт з паном Зубцем. Декілька чисел тому наше видання у тексті "Еліксир молодості для високопоставленого судді" повідомило про деякі метаморфози з віком Г.Зубця. 8 жовтня йому виповнювалось 65 років - це саме той вік, коли суддя повинен подати у відставку. Однак за свідченням низки проінформованих осіб - судді Київського апеляційного суду Юрія Василенка, члена Вищої ради юстиції Віктора Шишкіна - Григорій Зубець вирішив зберегти за собою крісло, і в судовому порядку (чи то в Чернігівському чи то в одному з київських районних судів) зменшив свої роки до 63-х. Журнал з публікацією вийшов, і протягом двох тижнів розвиток подій підтверджував головні думки героїв публікації: в Апеляційному суді міста Києва 65-ліття Григорія Зубця не святкували, сам він "заліг на дно", раптом подавшись у відпустку, до ВР так і не надійшло заяви пана Григорія проханням про звільнення, мовчали Вища рада юстиції та інформаційні агентства.

Але раптом колектив Київського апеляційного суду звернувся до Печерської прокуратури з проханням розглянути можливість порушення кримінальної справи проти ПіКу. Десь приблизно у цей час з'явилася заява голови ВРЮ Сергія Ківалова про те, що опублікована в "Політиці і культурі" інформація не відповідає дійсності, насправді 65-літній Зубець йде у відставку і заява про це написана ним ще 6 вересня.

Хто має рацію? Фахівці, які давали коментарі ПіКу, чи дружній колектив Київського апеляційного? Ми вирішили провести своє власне невеличке розслідування.

Комп'ютери

проти Конституції

Можемо одразу констатувати, що Григорій Зубець має-таки непереборне бажання залишитися на своїй посаді. І в цьому бажанні він готовий переступити закон N1 - Конституцію, а разом з ним піти на цей крок готовий і весь колектив Київського апеляційного суду. Доказом цього - документи з підписами і печатками. Аж 67 "автографів" стояло під зверненням суддів КАС до Верховної Ради України з проханням до депутатів порушити Основний Закон: мовляв, Григорій Зубець "дисциплінований і сумлінний", "забезпечив працівників суду комп'ютерами" і встановив "тісний контакт з апеляційним судом Тулузи (Франція) і тому судді просять продовжити повноваження їх голови ще на два роки".

Подібне звернення з проханням надати можливість ще попрацювати написав і сам Григорій Зубець і до парламенту, і до Вищої Ради Юстиції. Він аргументує необхідність порушення Конституції тим, що за час його головування "діяльність міського суду щодо здійснення правосуддя і дотримання закону при розгляді судових справ у цілому забезпечувалась на належному рівні, попри складнощі, зумовлені як державотворенням, так і реформуванням судової системи". Певно, в цьому контексті Зубець натякає на свою незамінність в антиопозиційних справах.

ПіК спробував взяти коментар стосовно пертурбацій з працевлаштуванням пана Григорія у першої людини Київського апеляційного суду - головуючого Кримінальної палати Михайла Вільгушинського, однак той відповів, що не компетентний щось розповідати про колишнього начальника. До речі, в публікації ПіКу його колега Юрій Василенко називає саме Вільгушинського головним організатором збору підписів суддів Кримінальної палати під зверненням до ВР. У розмові по телефону пан Вільгушинський сказав, що давати коментарі відмовляється і роз'яснить законність "Звернення" лише в розмові віч-на-віч. Однак "зараз" на це в нього немає часу, і "завтра" навряд чи він його матиме.

Що стосується омолодження судді Зубця, то в Печерській прокуратурі ПіК запевнили, що вони ретельно цю інформацію перевірили, і принаймні в Солом'янському суді міста Києва (саме цей суд згадувався в публікації) такого факту не виявили. Тому наш часопис вирішив ще раз звернутися за коментарями до фахівців, котрі свого часу розповідали про омолодження пана Зубця. Віктор Шишкін розповів, що 8 жовтня на день народження Григорія Зубця, він на засіданні Вищої ради юстиції всіх привітав з його ювілеєм. На що голова цієї ВРЮ Сергій Ківалов сказав: він не знає, що Зубцю виповнилось 65 років. Тому дуже дивним виглядає заява Ківалова в якій йдеться, що заяву від Зубця він отримав ще 6 вересня. "Його заяву про звільнення ми розглядали на Раді пізніше вже після його дня народження, а у Верховну Раду вона надійшла ще з більшим запізненням. Хоча цей документ повинен подаватися за місяць", - говорить Шишкін.

"Я припускаю, що заява про відставку Зубця, подана в Вищу раду юстиції, про яку говорить Ківалов, була написана заднім числом", - говорить суддя Юрій Василенко. "В Київському апеляційному суді більшість суддів говорила про те, що Зубець "помолодів" на два роки. Ніхто, звісно, не називав джерел чуток, але розмови велися цілком серйозні. Отже, мені здається, що все-таки такий факт був, однак його так і не витягли на публіку, а зараз у будь-якому разі матеріали просто знищено і ми про це нічого не дізнаємось. Чому Зубець передумав "молодіти"? Тому, що просто Григорій Зубець перехотів бути головою Апеляційного суду. В першу чергу, після того, як ця інформація потрапила у ЗМІ. Його покровителі вирішили, що скандалу не уникнути і порадили Зубцю все-таки йти", - продовжує Василенко.

До речі, поява репліки Сергія Ківалова про те, що заява Григорія Зубця про відставку знайшлася, дивним чином збіглася у часі з порушенням кримінальної справи проти Президента Леоніда Кучми суддею Київського апеляційного суду Юрієм Василенком. "Ходять чутки, що Зубець, аби не відповідати перед керівництвом країни за таке вільнодумство в очолюваному ним суді, вирішив таки стати пенсіонером".

Суд без голови

До речі, Григорій Зубець, незважаючи на те, що вже три місяці не є суддею, - і досі ходить на роботу.

А із самим Київським апеляційним судом ситуація просто анекдотична. Голова суду Григорій Зубець не може обіймати посаду, бо йому виповнилось 65 років. Відповідно, Зубця заступає його заступник, екс-голова Кримінальної палати Леонід Глос. Але знову лихо: 20 листопада пан Глос теж перестав бути суддею, бо в нього завершилися суддівські повноваження. Нічого страшного, якби був інший заступник головуючого - голова Цивільної палати, але пані Людмила Охрімчук лише виконує обов'язки, а в.о. у квадраті законодавством не передбачено. Далі ще веселіше, за законом в такому випадку, в.о. голови мусить стати найстарший суддя суду, але ним, на біду, виявився сумнозвісний Юрій Василенко. Він не наполягав, а його, очевидно, ніхто не змушував обійняти цю посаду. Ситуацію врятував Президент, який призначив Михайла Вільгушинського головою Кримінальної палати, а значить в даній ситуації і, фактично, керівником суду.

Гірша ситуація в інших судах. По всій Україні можна набрати достатню кількість людей, які здійснюють правосуддя, не маючи статусу судді. І це не лише їхня провина, але й Верховної Ради. Декілька десятків суддів, у яких завершились повноваження, очікують свого затвердження депутатами Верховної Ради вже не один місяць.

Два рази судді з'їжджалися з різних областей для того, щоб на них подивилися народні обранці і затвердили, однак довелося суддям дивитися на шоу у ВР. Парламент мав розглядати питання продовження повноважень Леоніда Глоса ще 12 листопада, а сталося так, що це питання депутати змогли підняти лише 26 грудня. Однак судді не очікували цієї дати й у Верховній Раді не були присутні. А депутати, в свою чергу, відмовилися затверджувати суддів за принципом кота в мішку. Зокрема, нардеп Юрій Луценко, заявив, що йому не сподобався суддя Іван Волик, який визнав винними у "масових заворушеннях" 18 унсовців - учасників подій 9 березня 2002 року, а отже він (Луценко) не хотів би зараз на свою голову, своїми руками напризначати таких Воликів.

Тож депутати фактично зупинилися на тому, що нехай судді ще порушують Конституцію до завершення Різдвяних свят. Перед Конституцією рівні всі. Значить, всі можуть її трохи порушити.