Проект "Кучма-3" - наслідок провалу різних версій політреформи

24 октября 2003, 21:02
 ЧП Источник: Политика и культура (Украина) Персоны: Кучма Л. Д.
Орест СОХАР

До президентських виборів залишився рік

Зазвичай, у день виборів громадяни не знають, за кого б проголосувати. Тоді як нині більшовики не знають, кого б висунути

Стосовно майбутніх виборів є одна благодатна звістка: схоже, що у Леоніда Кучми, двічі Президента України, відкривається третє дихання. І якщо воно не зіб'ється до останньої неділі жовтня 2004 року, то ліпшої нагоди змінити систему влади та її генерального виразника годі й придумати

Уявіть собі страшного Фреді Крюгера з вулиці В'язів, котрий раптом з'являється у жовтні 2003 на святковий ранок у дитячий садок. Та більшої радості для дітлахів годі й придумати, як би дідусь не старався налякати урбанізованих хлопчиків та дівчаток. Тепер уявіть Леоніда Кучму з Банкової. Його прихильники та опоненти пройшли крізь камери адміністративних тортур, кімнату жахів з вампірами-силовиками. Та наостанок він приберіг найжахливіше - примару свого третього терміну.

Вперше про третій термін Кучми заговорив Олександр Волков в інтерв'ю ПіКові декілька років тому. "Ще не зрозуміло, за якою Конституцією обирався чинний Президент", - сказав тоді радник глави держави. Але у ті дні Леонід Кучма ще не думав зайнятися політичною гімнастикою "Цигун", що відкриває третє політичне дихання. Ця ідея з'явилася зовсім випадково, коли один за одним під колесами парламентського КАМАЗу загинули чотири варіанти президентсько-конституційної реформи. А саме від моделі політичного устрою, від майбутнього набору повноважень Президента й залежить прізвище наступника. Така позиція самого Кучми. Але позиція головних політичних клубів у його таборі принципово інша. Вони чудово розуміють, що поки Леонід Кучма та Віктор Медведчук бавляться у політичний конструктор, опозиція готується до виборів. Кожен день цих політичних ігор послаблює, а не посилює позиції кандидата від влади. Тому більшовики вирішили підштовхнути Кучму. Зробив це Богдан Губський. На зустрічі глави держави з більшістю він попросив Президента визначитися, чи балотуватиметься той, бо своєю мовчанкою він зриває підготовку більшовиків до виборів. Кучма й тоді промовчав, і Губський пішов ва-банк: від імені контрольованої ним депутатської групи "Народовладдя" він звернувся до Конституційного суду з проханням пояснити, чи може одна особа бути Президентом понад два терміни.

До речі, медіа неправильно протлумачили слова Губського, процитувавши так: "Леоніде Даниловичу, в нас уже є єдиний кандидат на президентські вибори, і це ви".

Губський намагався провокувати Президента. Але у цій ситуації технологи Банкової побачили підказку для виходу з кризи а ля "політреформа". Лякаючи політикум своїм третім президентським терміном, Леонід Кучма дає можливість депутатам вибрати найменше з лих: або реформу з обрізанням президентських повноважень, або Кучму-3. Але іронія ситуації в тому, що привид Кучма-3 уже майже не страшний. Соціологічні опитування деяких штабів підтверджуть, що сильний антиКучма перемагає навіть у першому турі. А в кандидата, котрий зможе об'єднати захід та схід України - ще більше шансів. Тому коли Леонід Кучма серйозно триматиметься за владу, то головні претенденти на "єдиного кандидата" від влади швидко записуватимуться в опозиційні лави, аби випробувати свої шанси там. І конкурс на єдиного кандидата в лавах опозиції зросте.

АнтиКучма матиме енергетичну підтримку одразу на двох полюсах: як електоральному, так і на так званому елітному. Фінансово-політичні групи, як ніхто інший, зацікавлені у зміні владної епохи (або ж, за словами Литвина, - епохи Кучми). Адже основні капітали вже розподілені, і зараз бізнес вимагає прозорості та сталих правил гри, аби мати можливість повноцінно працювати та будувати свою стратегію. Не бабусі в ЖЕКах, а саме так звані олігархи найбільше розуміють, наскільки прогнила ця система, що не дає впевненості у подальшому розвиткові бізнесу. Тому вони зроблять ставку на антиКучму. Навіть бажаючи диверсифікувати ризики, вони розкладуть яйця у різні кошики.

Проект "Кучма-3" - наслідок провалу різних версій політреформи та свідчення неспроможності Банкової інтелектуально виробити модель передачі влади. Цікаво, що політреформа задумувалася як бар'єр для президентства Ющенка або інструмент пом'якшення можливих наслідків його правління. Але в результаті все завершилося різким збільшенням шансів для антиКучми. Фактично, відходить з-під президентського даху ліберальне політичне крило, що утотожнюється з Литвином та Губським, а незабаром з'являться нові тріщини на Печерському пагорбі, котрі розвіють химерні уявлення про єдність влади.