С.Шушкевич: "СНДівські структури - це місце для посадки "своїх" чиновників, котрі можуть нічого не робити"

07 октября 2003, 14:34
 В мире Источник: Политика и культура (Украина) Персоны: Кучма Л. Д.
Опуликовано ЛІГАБізнесІнформ

Ілько ВОЛИНКО

ЄЕП - це обрізаний СНД

ПіК звернувся до Станіслава Шушкевича, аби він порівняв СНДівські прожекти з нинішніми, ЄЕПівськими

Станіслав Шушкевич жартує, що така турбота влади стимулює його до активної наукової діяльності, і нині він читає лекції в Польщі, США, в декількох університетах Південної Кореї, отримав навіть звання почесного доктора Сеульського університету. Водночас очолює партію "Білоруська Соціал-демократична громада", яка вважається однією з найстаріших у країні

- Пане Станіславе, якою буде Ваша оцінка так званого Єдиного економічного простору? Наскільки, на Вашу думку, декларована мета відповідає реальним цілям? Загалом, чого чекати українцям від цього утворення?

- Я є прихильником найширшої взаємодії та максимальної лібералізації міжнародних взаємин поміж країнами СНД і, зокрема, поміж країнами четвірки. Я сподіваюся, що подібний розвиток подій таки відбудеться на наших теренах. Та аналізуючи опубліковані у пресі матеріали ЄЕПу, я наразі не можу сказати, чи це повноцінне економічне утворення, чи просто ще один ідеологічний союз. Мені хотілося б, щоб це був добрий партнерський альянс, але поки що я не впевнений, що тут усе робитиметься як у Європі. Позаяк відбуваються такі жахливі процеси, які навіть не допускають подвійного трактування: наприклад, запровадження на території Білорусі російської грошової одиниці. Що це, як не бажання підпорядкувати нашу країну Росії таким, доволі економічним методом? Водночас не проводяться заходи, скеровані на серйозне зближення законодавства. А без цих кроків нічого не буде. Тому я непокоюся.

- А яка принципова різниця між договором про СНД, свого часу підписаним Вами, Борисом Єльциним, Леонідом Кравчуком у Біловезькій пущі, та отим ЄЕПом?

- Знаєте, у Пущі ми, фактично, ухвалили протокол про наміри. Тепер підписано також протокол про наміри, але ці наміри доручено втілити якимось надурядовим структурам, а самі зміни згодом мають бути проведені через внутрішнє законодавство країн.

Тоді теж було створено міждержавні структури: спочатку штаб-квартира СНД у Мінську, а потім економічний комітет у Москві. І вони мали напрацювати низку рекомендацій для підтримання економічних взаємин у межах СНД. Але цього не сталося. І тому у мене склалося таке враження, що СНДівські структури - це місце для посадки "своїх" чиновників, котрі можуть нічого не робити. Я поки що не бачу зрушень у цьому напрямі, не бачу кроків з уніфікації національного законодавства. І коли Ви запитуєте, яка різниця між СНД та ЄЕПом, то мені важко відповісти: я принципової різниці не бачу.

- Тоді, десятиріччя тому, Борис Єльцин не намагався грати ролі першої скрипки?

- Ні, тоді він був переконаний, що коли позбавиться Горбачова, іншої скрипки, крім нього, не буде. Але так не сталося.

- А для чого створювати черговий СНД, але в обрізаному форматі? Це може бути якось пов'язане з президентськими виборами в Росії?

- Я думаю, що всі ці акції мають частку піару, але все це зводиться не тільки до цього. Не виключаю, що це добра можливість першим особам "четвірки" сказати, мовляв, ми робимо все можливе для інтеграції, тоді як мало хто вникатиме в суть справ, з'ясовуючи, що ж насправді робиться.

Я поки не знаю, що стоїть за цим піаром, але сам піар не відіб'ється позитивно на добробуті людей найближчим часом.

- Як політик, як Ви оціните зовнішнью політику України та дипломатію Президента Кучми зокрема? Якою вона виглядає з Мінська: проросійською, проєвропейською, прослов'янською?

- Я не маю морального права оцінювати кучмівську політику. Хоча сама назва його книжки "Україна - не Росія" мені вельми подобається. Щодо іншого - то це складне питання. Ось я був на економічному форумі в Криниці, де дізнався, що валовий внутрішній продукт на душу населення (головний індикатор добробуту країни) в такій чудовій Україні є дуже низьким. Тому хвалити цю політику мені бракує мужності.

За назвою, наскільки мені відомо, зовнішня політика України проєвропейська, але за сутністю вона, однак, є проросійською.

- Але Ви воліли б, щоб Україна розвивала зв'язки з ЄС, чи радше вітали б її прослов'янську налаштованість?

- Розвиток стосунків зі слов'янськими державами не суперечить її європейськості. Я бажав би, щоб Україна була потужною європейською державою, проводила б політику на підвищення добробуту своїх громадян, але разом з тим ваша держава приречена бути сусідкою "Великої російської імперії". І як незалежна держава повинна мати добрі стосунки з РФ. Іншого не дано.

Україна, я переконаний, уже стала цілковито незалежною державою, і хоч вельми повільно, але вона інтегрується в євроспільноту.

- Яка найближча перспектива у Білорусі? Наскільки зміни у Вашій державі прямо зав'язані на позицію Росії?

- Та будь-які зміни у нас пов'язані з позицією Росії. На жаль, РФ підтримує нелегітимний антибілоруський режим, і цей режим став на шлях придушення навіть білоруської культури та освіти. У Мінську неможливо навіть віддати дитину у школу з національною мовою навчання. На національному телебаченні немає білоруськомовних програм та фільмів. Росію це абсолютно влаштовує, і руками Лукашенка вона проводить примусову русифікацію країни. Мені здається, що Росію дуже влаштовує, що вона може навіть облаяти Лукашенка. Тоді як жоден достойний президент не дозволив би, аби так його образили, сказавши, що він плутає мухи з котлетами. І ні міністерство закордонних справ, ні парламент, так званий, ні сенат, так званий, жодного протесту не висловили. Пригадуєте, який скандал виник, коли італійський прем'єр Сильвіо Берлусконі не зовсім коректно висловився на адресу одного з депутатів європарламенту? За одного парламентарія заступилася вся Європа. А у нас президент може за свою образу посадити у в'язницю людину, котра обізвала його неуком і хамом, а на грубу репліку глави сусідньої держави він своє невдоволення висловити неспроможний.

- А угода про спільну валюту РФ та Білорусі - це реальність чи, радше, бажання Лукашенка?

- Я думаю, що Лукашенко готовий здати національну валюту в обмін на те, що Росія підтримає його главою держави на ще одну каденцію. Як свого часу існував потаємний пакт Молотова-Ріббентропа, так виникла й угода Путіна-Лукашенка. Але якщо в нашій країні обертатимуться російські гроші з емісійним центром у Москві, то саме Росія керуватиме економікою нашої країни. А Лукашенко, не друкуючи нових грошей, не може управляти державою.

Матеріал підготовлено за підтримки Польсько-американсько-української ініціативи про співпрацю (ПАУСІ), фінансованої Агентством США з міжнародного розвитку (АМР США) відповідно до договору