Студентський страйк у Львові став найпотужнішою політичною акцією молоді за останні десять років

27 октября 2004%, 09:41
 НП Источник: Львівська Газета Персоны: Ющенко В. А.

"Ми разом, багато, і нас не подолати!"

"Студент за студента!" - скандували вчора під стінами мерії близько 15 тисяч учасників страйку студентської солідарності, який став найпотужнішою акцією львівських студентів за останні десять років.

"Свобода не терпить репресій", "Ми сильні без насилля", "Ні - утискам!" - під цими промовистими гаслами студенти крокували від університету імені Івана Франка, щоб об▓єднатися під стінами міської ради. Варто зауважити, що страйк було організовано таким чином, аби уникнути провокацій: зокрема, колони страйкарів страхував "живий" ланцюг активістів. Однак навіть і без "живого" ланцюга вражала згуртованість учасників страйку, дух єдності, який був справжнім, а не декларованим.

Учасників студентського руху, переслідуваних владою, прийшли підтримати представники всіх львівських ВНЗ: - Львівського національного університету ім. Івана Франка, Національного університету "Львівська політехніка", Медичного університету, Комерційної академії, Львівської академії мистецтв, Лісотехнічного університету, Академії друкарства, Інституту фізкультури, Академії ветеринарної медицини, Міжрегіональної академії управління персоналом, Банківського інституту, низки коледжів. Студенти Медичного університету з▓явилися на страйк у медичній формі.

Попри все, підготовка до страйку не обійшлася без перешкод. За інформацією одного з координаторів акції Тараса, біля "Львівської політехніки" охорона затримала одного з розповсюджувачів листівок. Його мали намір доправити до ректора, однак через відсутність пана Рудавського на робочому місці активіста відпустили.

"Доки відбувається наш страйк, по всій Україні тривають обшуки активістів студентського руху та тиск на його учасників, - емоційно зверталися до страйкарів організатори акції, адже після того, як "Пору!" звинуватили в тероризмі, арешти, незаконні обшуки, неправомірні затримання, виключення з ВНЗ і погрози лідерам студентського руху не припиняються, незважаючи на тиск громадськості. За даними Центру Разумкова, 90% українців, які обізнані з подіями щодо звинувачення "Пори!" в тероризмі, не схильні вірити цій інформації. Водночас більшість опитаних вважає закид у тероризмі черговою провокацією влади. "Ми сильні та без насилля", - наче у відповідь на цей закид скандували студенти.

Вигукуючи "Ми разом, багато, і нас не подолати!" багатотисячна колона студентів пройшла від ЛНУ до міської ради, де на своєму засіданні міські обранці саме ухвалювали звернення на підтримку студентів. Резолюція страйку була промовистою: "Від вас, міських депутатів, не просимо, а вимагаємо визначитися. Пора вибирати: ви можете підтримати ще наразі чинну владу та закривати очі на те, як вона поводиться з нами... З іншого боку, ви можете підтримати нас"...

І депутати визначилися. "До виборів президента України залишилося трохи менше тижня. І все очевиднішим стає той факт, що чинний політичний режим робить ставку на фальсифікацію результатів народного волевиявлення та на застосування сили у випадку масових акцій протесту", - так починається заява депутатів Львівської міської ради до громадськості міста, яку одностайно ухвалили вчора під час позачергової сесії.

У сесійному залі не бракувало емоцій, а позицію депутатів міської ради демонстрували плакати на трибуні "Так Ющенко!", а також те, що динаміки виставили на підвіконня, яке виходило на вулицю, де відбувався масовий студентський страйк. На захист українського студентства затвердили ще одну заяву, в якій сесія міської ради "...категорично засуджує будь-які прояви репресії проти студентів за політичними мотивами. Ми будемо відслідковувати кожен подібний випадок, даватимемо йому належну оцінку та вживатимемо усіх необхідних заходів для відновлення справедливості".

- Сесія пройшла під знаком єдності, важливості політичного моменту, - прокоментував Любомир Буняк, міський голова Львова, - мені здається, що місто готове до виборів президента, ми свій обов▓язок перед громадою виконали.

А у своїй заяві, яку мер зачитав під час сесійного засідання, він був більш емоційним. Пан Буняк закликав усіх прийти на вибори, адже кожен голос важить і "... разом з усією Україною проголосувати за народного президента".

До активних дій депутатів закликав Роман Рак, студент ЛНУ, якому надали право виступу перед народними обранцями. В емоційному зверненні студент запропонував депутатам визначитися. "Або ви підтримуєте нас, або владу, - говорив Р. Рак. - Ви маєте право на вибір! Вибирайте!"

А Петро Олійник, керівник Львівського обласного штабу кандидата в президенти Віктора Ющенка не лише подякував депутатам за їхню "...свідому громадянську позицію", а й завершив свій виступ експресивним вигуком "Слава міській раді Львова!"

Натомість Юрій Кужелюк, депутат міської ради, вигукнув: "Слава!" для українського студентства. Як зауважив про студентів депутат Сергій Бащук: "... вони кращі за нас, бо коли їх почали "душити", вони зібралися тут, а коли нас, то ми пишемо заяви".

Слід зазначити, що, як і минулотижнева акція, вчорашній страйк не проходив під прапором жодної з організацій, яка його ініціювала ("Чиста Україна", "Пора!" та "Спротив"). Навпаки, підносилась ідея власне студентської солідарності, єдність молоді всієї України, тому майоріли лише державні прапори України.

При цьому студенти також не декларували своїх політичних симпатій - керівники мітингу неодноразово наголошували, що страйк не є агітацією за жодного кандидата. Хоча, звісно, закинути студентам аполітичність було б помилкою. "Вас час настав. Ви повинні піти...", - такими словами резолюції страйкарі звернулися до центральної влади.

На підтримку пікетникам прийшли народні депутати Ярослав Кендзьор і Петро Олійник.

- Ваша участь - це величезний комплімент усьому українському народу, звістка активній студентській молоді. Жодний політичний режим не забере від вас майбутнього, - звернувся до студентів Ярослав Кендзьор.

У свою чергу, Петро Олійник закликав громадськість загалом і депутатів міської ради зокрема не лише ухвалити відповідне рішення щодо вимог студентів, а й загалом проконтролювати вибори та не допустити фальсифікацій.

- Сучасний режим може вдатися до силових методів, аби вбити наше майбутнє, заарештовуючи наших дітей. Однак ми проголошуємо: цей режим не пройде! - закликав координатор блоку "НУ" на Львівщині Петро Олійник.

- Ми стоятимемо тут, аж доки міська влада не ухвалить рішення. Ми стоятимемо тут, допоки влада не визначиться, з нами вона чи проти нас, - речник акції Роман був категоричним. За його словами, саме міська влада стала об▓єктом акції, тому що "до обласної влади йти немає жодного сенсу, адже її очолює ставленик президента".

Провідники студентського руху не зупиняться на простому задоволенні поточної вимоги. Сьогодні одна з організацій, які проводили мітинг, - громадянська кампанія "Пора!" - має намір провести біля пам▓ятника Т. Шевченкові акцію проти переслідувань "5 каналу". "Ми повинні зібратися завтра, щоб показати свою підтримку журналістам", - закликає "Пора!".

Вікторія Бондарчук, Наталя Онисько

Тернопільські студенти долучилися до українських

БЛИЗЬКО 300 тернопільських студентів приєдналося до попереджувального страйку "Забий на першу пару" у вівторок, 26 жовтня.

Студентство збиралось о восьмій ранку біля трьох тернопільських ВНЗ - Академії народного господарства, Педагогічного та Політехнічного університетів.

Найбільше студентів, як розповів активіст громадянської кампанії "Пора!" Андрій, зібралося біля Політехнічного. Звідти колоною вони вирушили до обласного управління міліції.

- Там ми зібрали 114 підписів під листом-зверненням до правоохоронних органів і передали його працівникам міліції, - розповів Андрій.

У зверненні молоді люди просили про лояльне ставлення правоохоронців до студентів. Загалом акція мала на меті підтримати студентів у інших містах, проти яких тривають репресії.

Олеся Кравчук

Источник: Львівська Газета